
Nejzatíženější částí budovy jsou její základy. Základy jako nosná část budovy, která přebírá celý objem zatížení konstrukcí umístěných nad ní, jsou bezpochyby nejdůležitějším prvkem každé budovy a na pevnosti jejich konstrukce závisí životnost celé budovy. Potřeba kvalitní ochrany základů budov a konstrukcí před spodní vodou, tajícím sněhem a dešťovými průtoky je zřejmá. Kromě toho je základ také nejhlubší částí budovy pod nulovou hranicí, to znamená, že na jeho monolitickou konstrukci působí mnoho sil a jednou z nejdůležitějších je tlak podzemní vody. Vlhkost, dopadající na beton, se vsakuje do jeho struktury, proto je hydroizolace základů nezbytná pro zachování výztužného skeletu.
Proč je hydroizolace základů nezbytná?
Význam důkladné a kvalitní hydroizolace základů lze jen stěží přecenit. Mikroklima místnosti, konkrétně vlhkost vzduchu, je jednou z nejdůležitějších podmínek pro příjemný pobyt nebo pobyt člověka v místnosti a má velmi silný vliv na pohodu lidí.
Příčinou vysoké vlhkosti bývá často nadměrné množství spodní vody, špatný stav základů, podlah a stěn. Nadměrná vlhkost způsobuje stálé nepohodlí obyvatel nebo zaměstnanců a vážně ovlivňuje imunitu lidí: bolesti hlavy, závratě, podráždění a vznik infekcí dýchacích cest.
Množí se celé populace kmenů plísní, které rovněž ovlivňují dýchací a oběhový systém člověka a mohou způsobovat chronická onemocnění. Zvýšená vlhkost vyvolává intenzivní šíření hub a plísní na stěnách a v rozích místnosti. Potraviny se ve vlhkém prostředí rychle kazí.
Největší nebezpečí představuje kombinace vysoké vlhkosti a vysoké teploty vzduchu, protože se obvykle výrazně zhoršuje tepelný stav člověka, snižuje se účinnost odpařování potu, a tím se ztěžuje odvod tepla.
Jak voda poškozuje základy?
Základy jsou neustále vystaveny vysokému zatížení. Pravidelně na něj působí i takové faktory, jako jsou výkyvy teplot a vysoká vlhkost, které snižují celkovou únosnost stavby a vyvolávají rozvoj korozních procesů, což následně vede k destrukci ocelové výztuže, která je ve styku s betonem základu. proto je kvalitní a důkladná hydroizolace základů úkolem vysoké důležitosti a složitosti v každé stavbě.
Beton a cihlové materiály mají kapilárně pórovitou strukturu, v důsledku čehož voda prosakující do základů těchto budov a konstrukcí vyvolává destruktivní procesy.
Podzemní vody se liší stupněm agresivity: obecně kyselé, vyluhovací, hořečnaté, síranové, uhličité. Tak či onak však k jejich destrukci přispívají i soli a mikroprvky obsažené v jejich složení, které pronikají do mikrotrhlin a pórů stavebních konstrukcí. Výsledkem – různá poškození omítkových nátěrů, odlupování barev, puchýřování tapet.
Dochází i k závažnějším, zpočátku okem neviditelným změnám: podzemní voda, stoupající vzhůru vzduchovými kanálky základů a zdí, časem postupně vyplavuje složky zdicí malty. Drobné pramínky jako pavučina zaplétají základy a stěny budovy a způsobují drtivý úder do nosnosti stavebních konstrukcí.
Problém hydroizolace základů budov, které se nacházejí v blízkosti vodních nádrží, mimo město, v oblastech s netlakovou podzemní vodou, je obzvláště aktuální. Netlaková podzemní voda je ve většině případů nepředvídatelná a má svou vlastní dynamiku, stéká z vodonosných vrstev do jezer a řek. Nacházejí se také nad hlavními vodonosnými horizonty, a proto mají právě ony největší vliv na základy, piloty a komunikace budov.
Hydroizolace základů má zásadní význam, pokud je dům podsklepený. V případě jarních záplav, stoupající hladiny spodní vody a špatné nebo žádné hydroizolace začne sklep okamžitě zaplavovat. Proto se spolu s hydroizolací základů provádí i přímá hydroizolace sklepa.
Důsledky nedostatečné hydroizolace monolitických základů
V případě nedostatečné hydroizolace monolitických konstrukcí (beton je porézní materiál) si voda může najít cestu mikroskopickými kapilárami a proniknout do suterénu. Tak vznikají netěsnosti, které vyplavují betonové komponenty na molekulární úrovni, a tím snižují jeho strukturální pevnost.
To může vést k tomu, že se celý dům dostane do havarijního stavu mnohem dříve, než by měl.
Důležité body při výběru hydroizolace základů
Před výběrem typů a metod hydroizolace základů je třeba věnovat pozornost následujícím bodům:
typ ochrany základů závisí na hladině vody v zemi, měla by být stanovena před zahájením stavby;
v případě silných srážek nebo velkých povodní může dojít k zaplavení;
je třeba zohlednit změny ve struktuře půdy v zimním období (uvolnění a zvednutí zemních mas v důsledku zamrzání a rozmrzání vody);
podmínky, za kterých bude stavba používána (např. požadavky na hydroizolaci základů budov určených pro skladování jsou vyšší).
Různé typy a metody hydroizolace základů pomohou ochránit betonové konstrukce před účinky vlhkosti.
Mezi nejběžnější typy základů patří základové pásy a monolitické základy, které však stejně potřebují ochranu před vlhkostí a dalšími nepříznivými vlivy prostředí, které mohou agresivně ničit základy budov nebo konstrukcí.
Pokud je hloubka základů co nejhlubší, je potřeba pečlivá a spolehlivá ochrana před podzemní vodou, která může způsobit podmáčení. je vhodné provést hydroizolaci základů již ve fázi výstavby. jak ukazuje praxe, odstranění chyb, které se vyskytly při instalaci hydroizolace v počáteční fázi výstavby budovy nebo stavby, je mnohem dražší než kvalitní instalace již postavené budovy.
Pro spolehlivou hydroizolaci základů má velký význam kvalita hydroizolačních materiálů. je zřejmé, že záruku kvality mohou poskytnout pouze moderní materiály vytvořené nejmodernějšími technologiemi.
Hydroizolační materiály pro základy:
Hydroizolace základů, provedená kvalitně a odborně s použitím moderních materiálů vysoké kvality, pomůže zabránit destruktivním účinkům spodní vody a udržet dům v co nejlepším stavu co nejdéle.
Hydroizolace základů pomocí materiálů systému Penetron
Penetrační hydroizolace z materiálů systému Penetron patří k moderním metodám ochrany základů.
Penetrační hydroizolace „Penetron“ je jedním z účinných materiálů používaných v tak technologicky složitých etapách výstavby, jako je hydroizolace základů. Chemicky aktivní složky materiálů systému „Penetron“ pronikají do tloušťky betonu a v důsledku interakčních reakcí vytvářejí speciální krystalické hydráty, které vyplněním pórů a mikrotrhlin zabraňují pronikání vody.
Princip působení materiálů Penetron je založen na aktivním pronikání ochranných složek do tloušťky podkladu, které v procesu interakce s betonem vytvářejí kapilární sítě, čímž vyplňují póry a mikrotrhliny.
V důsledku toho Penetron výrazně zvyšuje pevnost a vodotěsnost základu a blokuje přístup agresivních látek do něj. Poskytuje tak nejuniverzálnější ochranu základu před vlhkostí i kapilární destrukcí.
Hydroizolaci základů lze provádět pomocí následujících materiálů systému „Penetron“:
„Penetron“ má silný penetrační účinek, čímž zvyšuje odolnost ošetřeného povrchu proti vodě.
„Penetron Admix“ výrazně zvyšuje vlastnosti betonu z hlediska pevnosti, vodotěsnosti a mrazuvzdornosti.
„Penekrit“ a „Penebar“ se používají k hydroizolaci švů, spojů, rozhraní, k eliminaci kapajících netěsností a k ochraně proti filtraci vody.
Směs na zastavení vody „Peneplag“ je účinná pro rychlou eliminaci netěsností tlakových fontán.
Materiál „Waterplug“ má okamžitý účinek na zastavení vody.
Hydroizolace základových pasů pomocí materiálů Penetron lze provádět jak z vnější, tak z vnitřní strany. Monolitické základy se na rozdíl od základových pasů pokládají pod nízkopodlažní budovy, dřevěné nebo rámové konstrukce, které nebudou vyvíjet takový tlak jako například výškové monolitické konstrukce. To však nevylučuje kvalitní hydroizolační práce.
Moderní materiály Penetron budou účinné i při hydroizolaci monolitických základů, jejichž význam je dán tím, že dřevo – mimořádně zranitelný materiál vůči působení vlhkosti a šíření vlhkosti a plísní v suterénu časem negativně ovlivní stav celé budovy.
Materiály systému Penetron jsou schopny zajistit dlouhou životnost základů jakéhokoli typu díky jedinečnému penetračnímu působení krystalických hydrátů, které se hluboko ve struktuře základu konstrukce a kvalitativně mění její mechanické pevnostní vlastnosti.
Srovnání tchnologií hydroizolace základů klasickými metodami a materiály Penetron
Uvažujme kritéria, podle nichž se porovnávají vlastnosti hydroizolačních systémů pro monolitické základy, které jsou pro stavebníka důležité:
cena materiálů na 1 m2 izolované plochy;
cena montážních prací na 1 m2 plochy;
doba provozu hydroizolace.
Další parametry související s technickými vlastnostmi přesvědčí odborníky v přednostní účinnosti jednoho z hydroizolačních systémů:
odolnos podkladu proti propustnosti kapající vlhkosti;
odolnost proti mechanickému poškození hydroizolace;
odolnost monolitického základu proti korozi.
Účinnost hydroizolace monolitických základů
Nejsilnějším argumentem ve prospěch hydroizolačních systémů Penetron pro hydroizolaci základů bude výpočet nákladů na jednotlivé typy izolací po 10 a 20 letech provozu.
Rolovaná hydroizolace vyžaduje obnovu vrstvy každých 10 let (toto doporučení výrobců je ve skutečnosti nutné realizovat mnohem dříve – po 3-5 letech, protože náchylnost k mechanickým vlivům vede k zaplavení sklepů již po druhé zimě).
Mazaninové hydroizolace rovněž vyžadují povinnou obnovu vrstvy s periodou deseti let.
Penetron TM Penetron penetrační hydroizolace se provádí jednorázově po celou dobu provozu budovy a náklady na metr čtvereční se nemění.
Přísada do betonu značky Penetron Admix se provádí jednorázově.
Nejhospodárnějším, nejefektivnějším a nejméně pracným způsobem hydroizolace monolitických základů je použití příměsi do betonu Penetron Admix. Beton, dostávající s pomocí této příměsi hydroizolační vlastnosti, nepotřebuje žádné sekundární metody ochrany před spodní nebo povrchovou vodou.
V kombinaci s použitím šňůry Penebar lze nejjednodušším způsobem dosáhnout vícestupňového systému a dlouhodobé (prakticky věčné) hydroizolace základů.
Proč právě systém Penetron pro hydroizolaci monolitických základů?
Přestože při nákupu materiálu bude cena za Penetron Admix + Penebar o něco vyšší, náklady na montážní práce – zanedbatelné. Pokud uvážíte, že klasické metody hydroizolace vyžadují obnovu každých 10 let a systémová hydroizolace Penetron neztrácí své vlastnosti po celou dobu životnosti základu, je výhoda zřejmá.
Proč je hydroizolace základových materiálů Penetron tak účinná?
Přísada Penetron Admix, reagující se složkami betonu, v něm při usazování vytváří krystaly, které vyplňují všechny póry a mikrotrhliny. to znamená, že beton v celé hloubce své tloušťky získává vlastnosti, které odolávají nasákavosti a filtraci vody. vodoodpudivé vlastnosti konstrukcí odlitých s použitím Penetron Admix, navždy zůstávají jejich stálou charakteristikou.
Laboratorní studie potvrzují, že i nově vznikající trhliny ve využívané konstrukci se rychle vyplňují krystaly Penetron Admixu a stávají se nepropustnými pro vodu.
A hydroizolační šňůra Penebar korunuje neproniknutelnou 100% ochranu monolitického základu před vodou. metodicky vyplňuje všechny studené spáry a utěsňuje místa, kudy procházejí inženýrské komunikace.
Technologie hydroizolace monolitických základů systémem Penetron
Schematický popis technologie hydroizolace monolitických základů systémem Penetron:
Ve výkopu je namontován kovový výztužný rám, instalovaný na speciálních armaturách pro výztuž (zajistí dostatečnou vrstvu betonu kolem ocelového rámu).
Trubky a jiné kovové tvarovky, které jsou zmonolitněny základovou spárou, se těsně a bez mezer obalí penebarovou šňůrou v 1-2 otáčkách.
Přípravu betonu pro monolit není nutné objednávat ve výrobně. v podmínkách staveniště je také zcela reálné připravit materiál v požadované kvalitě.
Důležité je – rovnoměrně promíchat práškový Admix v poměru 4 kg na 1 m3 betonu. Míchání lze provádět pomocí autobetonového čerpadla – minimálně 10 minut (čím větší objem, tím déle se míchá.
Při objednávání na betonárně se Penetron Admix pomocí dávkovače přísad odměřuje v poměru 1 až 1,5 % hmotnosti cementu.
Pokud není k dispozici speciální dávkovač, sype se prášek přímo do míchačky k suché směsi drceného kamene a písku. Po důkladném promíchání se přidá cement a voda.
Veškeré další práce při betonování základové desky se neliší od obvyklých metod.
Monolitické betonové základové stěny se vylijí poté, co deska nabere pevnost. po jejím obvodu (nejméně 50 mm od okraje) se položí (bez přerušení a mezer) kordová penebar. připevňuje se pomocí upevňovací mřížky s hmoždinkami o velikosti 40-60 mm s krokem 15-20 cm. aby se zajistilo, že se kord nenamočí a neušpiní – na tomto základě se penebar montuje těsně před stavbou bednění stěn.
Do bednění se instaluje výztužný rám základových stěn. Aby se zabránilo kontaktu výztuže s bedněním, používají se plastové „hvězdicové“ příchytky.
Všechna potrubí a další konstrukce procházející základem se ovinou penebar (1-2 otočení).
Při postupném vylévání základů, pokud předchozí vrstva ležela na místě déle než 6 hodin, se rovněž obalí penebar ve vzdálenosti 5-10 cm od okraje.
Po odstranění bednění se všechny otvory v betonové stěně zatmelí směsí spárovací hmoty penekrit. ta by se měla nanášet na navlhčený povrch. během tuhnutí a dalších 10-15 minut po něm stěnu neustále vlhčete z rozprašovače.